Nasza podróż naznaczona była dwoma kontrastami. Anrika jak zobaczyła słynne Meteory, zapragnęła zobaczyć upalną, różnorodną, piękną Grecję-robiła wszystko by polecieć samolotem, przez błękitne niebo podziwiać drogę do wymarzonej Grecji. Antek od kilku lat miał awersje do Grecji, nie chciał lecieć,
Grecja go odrzucała przez jakieś paradygmaty.
Po wylądowaniu Antek zmienił zdanie. Grecja, a dokładnie Saloniki go rozkochały, widoki, temperatura i cudowni mieszkańcy wpłynęły na jego zmianę zdania.
Pora na zwiedzanie zakątków Grecji.
Zabieramy Was do naszej Greckiej przygody pełnej niezapomnianych przeżyć obcowania z jedyną doskonałą naturą.
Saloniki (gr. Θεσσαλονίκη, Tesaloniki hist. Tesalonika (gr. Θεσσαλονίκη, Thessaloníkē, łac. Egnatia, tur. Selanik, w kontekście cs. Солунь) – miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie). Drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji. Siedziba administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, regionu Macedonia Środkowa, jednostki regionalnej Saloniki i gminy Saloniki. W 2011 Saloniki liczyły 315 196 mieszkańców, a cały zespół miejski około 790 tys. mieszkańców.
Saloniki to ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie, przez Greków nazywany współstolicą lub stolicą Macedonii (greckiej). Prężne i z tradycjami centrum naukowo-akademickie, miejsce licznych kongresów i wystaw międzynarodowych, węzeł transbałkańskich autostrad.
Do początków XX wieku Saloniki były wielonarodowościową metropolią, gdzie koegzystowały ze sobą liczne ludy tej części Śródziemnomorza. W początkach XX wieku najliczniejsi byli tu starozakonni żydzi, następnie muzułmanie, potocznie – acz zwykle nieściśle – określani ówcześnie jako Turcy, ludność greckoprawosławna (Grecy i Arumuni), Słowianie bałkańscy (Macedończycy i Bułgarzy), Ormianie i także wiele mniejszych.
Pretensje do Salonik i terenów aż po Olimp wysuwali politycy Bułgarii i Macedonii Północnej. Od 1992 do 2019 roku trwał konflikt grecko-macedoński dotyczący formy nazwy północnego sąsiada Grecji oraz interpretacji historii. Zarówno Macedończycy-Słowianie, jak i Macedończycy-Grecy uważają się bowiem za spadkobierców starożytnej Macedonii.
Jezioro Kerkini ( greckie : Λίμνη Κερκίνη – Limni Kerkini to sztuczny zbiornik wodny w Macedonii Środkowej w Grecji , który powstał w 1932 r., a następnie przebudowany w 1980 r. na miejscu niezwykle rozległych bagien.
Jezioro Kerkini jest obecnie jednym z najważniejszych miejsc obserwacji ptaków w Grecji, ponieważ znajduje się wzdłuż szlaku migracyjnego ptaków w drodze do Morza Egejskiego , regionu Bałkanów, Morza Czarnego , węgierskich stepów i nie tylko.
Vironia ( greckie : Βυρώνεια , przed 1924: Χατζή Μπεηλίκ – Chatzi Beilik )
to miasto położone w jednostce miejskiej Petritsi w północno-zachodniej części jednostki regionalnej Serres w Grecji . Leży w pobliżu granicy z Bułgarią , na prawym brzegu rzeki Strymon , na południe od gór Kerkini i na wschód od jeziora Kerkini . Vyroneia jest położona 4 km na zachód od Neo Petritsi i 12 km na północny zachód od Sidirokastro . Według spisu z 2011 roku Vyroneia liczyła 923 mieszkańców.
Olimp (gr. Όλυμπος, ΄Olimbos; wymawiane z akcentem na pierwszą sylabę) – najwyższy masyw górski w Grecji, położony między północną a środkową częścią kraju, oddzielający historyczną Macedonię od Tesalii.
Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2917.727 m n.p.m.
Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Na zachodzie i południowym zachodzie kończy się pionowymi ścianami o wysokości do 500 metrów. Z północnych urwisk najwyższa jest ściana Skolio, licząca 400 metrów. Deniwelacja między centrum Litochoro a głównym szczytem Olimpu wynosi 2620 metrów.
Masyw Olimpu zbudowany jest z dolnojurajskich (liasowych) skał osadowych powstałych w płytkim morzu epikontynentalnym. Około milion lat temu, w epoce lodowcowej, masyw Olimpu był zlodowacony, czego pozostałością są cyrki lodowcowe.
Zbocza gór porośnięte są lasami iglastymi, liściastymi oraz makią. W wyższych partiach lasy przechodzą w łąki. Olimp jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym.
Meteory (gr. Μετέωρα (Meteora) z gr. metéoros – wzniesiony w górę, będący wysoko w powietrzu) – masyw skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalambaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m.
Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów (monastyrów). Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie w taki sposób. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.
Pierwsze wspólnoty religijne pojawiły się w Meteorach pod koniec X w., mieszkając w jaskiniach i pustelniach.
Legenda głosi, że św. Atanazy, założyciel Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), najstarszego monastyru, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. To on założył pierwszy klasztor w roku 1336. Ponieważ trwały wówczas wojny Bizancjum z Serbią więc klasztory te były dobrym, niedostępnym schronieniem. Ukrywał się tu m.in. Jan Paleolog – następca tronu serbskiego. Okres świetności klasztory przeżywały za panowania osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520–1566).
Monastyry gromadziły wtedy ogromne skarby, czerpiąc zyski z posiadłości ziemskich w Tesalii, Wołoszczyźnie i Mołdawii.
Od XVIII w. klasztory zaczęły podupadać (głównie na skutek kłótni opatów oraz erozji nieumiejętnie budowanych i konserwowanych budynków). W sumie wybudowano 24 klasztory (każdy na innej skale). Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich normalne życie monastyczne. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie:
- Ajos Nikolaos (Świętego Mikołaja Odpoczywającego),
- Ajos Stefanos (Świętego Stefana),
- Ajias Triados (Świętej Trójcy),
- Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego),
- Rusanu (Rusanu, Świętej Barbary),
- Warlaam (Warłama).
Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet.
- Wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
- Meteory były scenerią dla jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda pt. „Tylko dla twoich oczu” oraz serialu ,,Gra o Tron”
- Meteory były również miejscem akcji filmu pt. „Sky Riders” w reżyserii Douglasa Hickoxa z Jamesem Coburnem w roli głównej.
- Nazwa drugiego studyjnego albumu zespołu Linkin Park pochodzi właśnie od tego miejsca. Zanim jeszcze zaczęły się prace nad płytą, członkowie zespołu zobaczyli podpisane zdjęcie skał na ulotce biura turystycznego i postanowili, że album będzie robił takie samo wrażenie, jak one. Na końcu procesu tworzenia, postanowili nazwać płytę „Meteora”.
Byliście już w Macedonii?
Anrika i szafa gra
Byłem i jest tam pięknie tak jak na Waszych zdjęciach!
Pozdrawiam
Oj tak zgadza się jest tam pięknie!
Pozdrawiamy!✨✨
Jeszcze nie byłam, ale po tych zdjęciach aż chce się tam wybrać!
Bardzo polecamy się tam wybrać!
Pozdrawiamy!✨✨
Bardzo widać udane te Wasze miraże!
Tak były bardzo udane!
Pozdrawiamy!✨✨
Ale mieliście bajkowe widoki!
Oj tak były bajkowe!
Pozdrawiamy!✨✨