Iris Apfel z domu Barrel (ur. 29 sierpnia 1921 w Nowym Jorku, zm. 1 marca 2024 w Palm Beach) – amerykańska projektantka wnętrz żydowskiego pochodzenia, businesswoman, filantropka, ikona mody i historyczka sztuki.
Pochodzi z rodziny rosyjskich Żydów, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Ukończyła historię sztuki na uniwersytecie w Nowym Jorku oraz projektowanie na uniwersytecie w Wisconsin. W 1948 roku została żoną starszego o 7 lat Carla Apfela, wraz z którym dwa lata później założyła firmę Old World Weavers, zajmującą się tekstyliami, którą wspólnie prowadzili aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku. Z Carlem była w małżeństwie aż do jego śmierci w 2015 r. Firma Apfelów specjalizowała się w reprodukcjach tkanin XVII, XVIII i XIX wieku. W celu znalezienia niedostępnych w USA tkanin podróżowała do Europy dwa razy do roku, skąd przywoziła licznie zgromadzone przedmioty z targów czy antykwariatów.
Była projektantką wnętrz Białego Domu dla dziewięciu kolejnych amerykańskich prezydentów: Harry’ego Trumana, Dwighta Eisenhowera, Richarda Nixona, Johna F. Kennedy’ego, Lyndona Bainesa Johnsona, Jamesa Cartera, Ronalda Reagana i Billa Clintona.
Przez lata była znana i ceniona głównie w bohemie artystycznej w środowisku elit. Znana dla szerszego grona stała się w 2005 roku wraz z wystawą Rara Avis (Rare Bird): The Irreverent Iris Apfel zorganizowaną w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, poświęconą jej i jej stylowi. Prezentowano m.in. należące do niej biżuterie i ubrania. Wystawa odbiła się szerokim echem wśród mediów i publiczności, prezentowano ją również w innych znanych muzeach, a sama Apfel została okrzyknięta międzynarodową ikoną mody.
W 2014 r. nakręcono o niej film dokumentalny w reżyserii Alberta Mayslesa, który swoją premierę miał na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku.
W 2018 firma Mattel stworzyła lalkę Barbie na podobieństwo Iris Apfel, w ten sposób Apfel stała się najstarszą osobą, której wizerunek został wykorzystany na lalkach tej firmy.
W 2019 r. podpisała kontrakt z międzynarodową agencją modelingu IMG.
W 2022 zaprojektowała kolekcję ubrań dla sieci odzieżowej H&M.
Zmarła 1 marca 2024 roku w Palm Beach w wieku 102 lat.
W dzieciństwie, Iris Apfel czerpała inspirację z charakterystycznego ubioru mieszkanek nowojorskiego Harlemu. Już w latach 40., jako pierwsza w swoim otoczeniu, odważyła się nosić dżinsy. Po osiemdziesiątce stała się ikoną stylu i modelką, nieustraszenie łącząc kolorowe, wzorzyste i zróżnicowane tkaniny. Iris Apfel zawsze podkreślała, że nie stosowała ścisłych zasad w modzie, ponieważ uważała, że ich przestrzeganie to strata czasu.
Jej nieprzeciętny styl został dostrzeżony przez właścicielkę domu handlowego Loehmann’s, która, choć zauważyła, że Apfel nie jest uważana za klasyczną piękność, doceniła jej wyjątkowy styl. To spotkanie skierowało Iris na ścieżkę modowej kariery. Choć nie uznawała się za piękną, to właśnie jej niekonwencjonalność i styl przyciągały uwagę.
Iris Apfel urodziła się w Nowym Jorku w 1921 roku w rodzinie związanej z branżą mody i biznesem. Choć początkowo nie wskazywało nic na to, by moda stała się jej życiową pasją, jej praca w dziedzinie projektowania wnętrz oraz założenie firmy Old World Weavers z mężem były jedynie wstępem do późniejszej kariery modowej.
Po sprzedaży firmy w 1992 roku, Iris Apfel zaczęła eksplorować świat mody na nowo. Jej ekspozycja w Metropolitan Museum of Art w 2005 roku, zatytułowana “Rara Avis: Zuchwała Iris Apfel”, przyniosła jej ogromną popularność i okrzyknięto ją ikoną stylu. Mimo, że drzwi do świata mody otworzyły się dla niej dopiero w wieku 84 lat, Apfel nadal czuła się młoda i pełna energii. Otrzymywała liczne propozycje kontraktów reklamowych, była na okładkach magazynów, a nawet dla niej stworzono lalkę Barbie na jej podobieństwo.
Iris Apfel zmarła 1 marca 2024 roku w wieku 102 lat w swoim domu w Palm Beach, otoczona przez najbliższych. Jej niekonwencjonalny styl, miłość do mody i nieustraszoność w kreowaniu własnej ścieżki życiowej uczyniły ją ikoną, która zyskała uznanie w świecie mody. Jej historia dowodzi, że nigdy nie jest za późno, by realizować marzenia.
Zasady stylu IRIS APFEL:
1.Siwe krótkie włosy.
2.Duże okrągłe okulary.
3.Ogrom biżuterii.
4.Dużo wzorów i kolorów.
5.Eklektyzm i maksymalizm.
Źródła: Wikiepdia,
Zdjęcia: Wikipedia i Google,
Miłej lektury,
Anrika i szafa gra,
Uwielbiałam Iris!
Taka szkoda że jej już nie ma.
Dzięki za ten artykuł.
Też uwielbialiśmy i też nam szkoda.
Pozdrawiamy!✨✨
Świetny artykuł lubię ten cykl na Waszym blogu.
Dzięki i bardzo nas to cieszy, że ten cykl lubisz!
Pozdrawiamy!✨✨
Jest styl był wyjątkowy.
Zdecydowanie TAK!
Pozdrawiamy!✨✨
Odważna kobieta to była.
TAK To prawda!
Pozdrawiamy!✨✨
Jest styl po prostu uwielbiałem!
My również!
Pozdrawiamy!✨✨
Ciekawa biografia.
Tak.
Pozdrawiamy!✨✨
Miła lektura to była
Miło, że miło się czytało.
Pozdrawiamy!✨✨
Szkoda że już odeszła, była niepowtarzalna.
Tak to prawda i styl również miała niepowtarzalny.
Pozdrawiamy!✨✨
Jej styl nie do podrobienia
Zdecydowanie TAK!
Pozdrawiamy!✨✨
Obserwowałam ją na instagramie i lubiłam
O fajnie, to tak jak i my.
Pozdrawiamy!✨✨