Jeansową katane w swojej szafie ma prawie każdy. Nic dziwnego – pasuje niemal na każdą okazję i do wszystkiego. Solidna, dlatego służy przez wiele sezonów. Dobrej jakości tkanina jeansowa jest jak wino – z biegiem czasu wygląda coraz lepiej, a lekkie przetarcia dodają jej tylko uroku.
Jeans: od włoskich marynarzy i Kolumba do gorączki złota
Kiedyś ubrania z jeansu nosili pracownicy fizyczni, górnicy, kowboje. Dziś zakładają je artyści, politycy, kreatorzy mody, gwiazdy muzyczne i celebryci. Słowem – wszyscy. A wszystko zaczęło się od złota. W 1853 roku niemiecki imigrant, Levi (Loeb) Strauss, otworzył w kalifornijskim San Francisco firmę odzieżową. W USA trwała właśnie gorączka złota, więc pierwsze jeansowe spodnie powstały dla poławiaczy złota, którzy pracowali na kolanach, dlatego potrzebowali wytrzymałej odzieży. 20 lat później, w 1873 roku, Levi Strauss wraz z Jacobem Davisem, który wpadł na pomysł, by odzież wzmocnić metalowymi nitami, stworzyli pierwszy kombinezon roboczy. Jeansu jednak nie wymyślił Loeb. Produkowano z niego w XVII wieku we włoskim mieście Genua spodnie dla marynarzy – stąd pochodzi nazwa tkaniny, a dokładniej od brzmienia nazwy Genua w jęz. francuskim. Podobno statki Kolumba miały żagle uszyte także z jeansu.
Najsłynniejsza kurtka jeansowa Levis ma już pół wieku! Trucker Type III 70505 – bo o niej mowa.
- Prototyp pojawił się już w 1905 roku i nazywał się Trucker Type I 506XX – miał tylko jedną kieszeń na lewej piersi, był luźny i obszerny.
- Od tamtego czasu kurtkę modyfikowano, zwężano, zachowując jednak podstawowy krój. W latach 50. powstawały np. modele z plecami ocieplanymi kocem
- .W 1953 r. dodano drugą, prawą kieszeń oraz możliwość regulowania rozmiaru na bokach – ten model nazywał się Type II 507.
- Najważniejszy dla historii jednak Trucker Jacket III 70505 – powstał w 1967 roku.
- W połowie lat 60. ubiegłego wieku pojawiła się ocieplana kurtka Sherpa, który jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli zimowych. Trucker III to także najczęściej kopiowany element ubioru na świecie.
- W 1969 r. uszyto dopasowaną wersję modelu Trucker Jacket II 70505 dla kobiet, którą w niezmienionej formie produkuje się do dziś. W 2019 roku kobieca Truckerka będzie więc celebrowała półwiecze.
- Lata 70. to czas kultu indywidualności w USA, a trend ten widać było właśnie na ubraniach. Dlatego w 1974 roku Levi Strauss ogłosił konkurs artystyczny Denim Art Contest, a kurtki zwycięzców, pokazywano w muzeach, wydano także książkę ze zdjęciami.
W 1925 roku marka Lee – amerykański konkurent Levisa – wyprodukowała swoją wersję ikonicznej Truckerki – jeansowa kurtka damska Lee też stała się klasykiem. Tak jak model Trucker III, kurtka Lee jest krótka i dopasowana w ramionach, dzięki czemu sylwetka wydaje się smukła i szczuplejsza. I właśnie kroju tkwi jej tajemnica – każdy, bez względu na wiek wygląda w niej dobrze. Można ją zakładać do spódnic, sukienek letnich, kolorowych, czarnych lub szarych, wąskich i w stylu oversize. Do spodni jeansowych też, choć styliści nieustannie spierają się, o to, czy jeansowe mundurki nie są modową wpadką.
Kto by pomyślał, że tkanina na robocze spodnie stanie się najbardziej dochodowym materiałem w dziejach mody? Cóż, skoro zaczęło się od złota, to musiał to być złoty interes. Spodnie i kurtki podbiły świat. Dziś damska kurtka jeansowa to modowy klasyk, choć początkowo projektanci byli wobec niej sceptyczni. Jako pierwszy jeans na wybiegu pokazał Yves Saint Laurant, który w 1970 roku zaproponował go w jesienno-zimowej kolekcji. Projektant mawiał: „Zawsze powtarzam, że żałuję, że to nie ja wymyśliłem jeansy. Mają ekspresję, szyk, seksapil, prostotę – czyli wszystko to, co chciałbym zapewnić moim ubraniom”. Jeans zyskiwał coraz większą popularność, aż w końcu nawet słynący z ubrań w stylu klasycznej elegancji dom mody Chanel zdecydował się na zaprezentowanie jeansu – stało się to dopiero w 2016 roku.
Czy nosicie katany?
Anrika i szafa gra
Anrika i szafa gra
Lubię nosić katany i fajnie poznać ich historie!
Pozdrawiam
O proszę i super!
Pozdrawiamy!✨✨
Katany i jeans uwielbiam!
Super!
Pozdrawiamy!✨✨
Genialny artykuł!
Dziękujemy!
Pozdrawiamy!✨✨
Coś dla mnie!
O proszę!
Pozdrawiamy!✨✨