Dziś, gdy o podróżach na razie możemy tylko pomarzyć w czasach kwarantanny. Przychodzimy z pozycjami podróżniczymi, które warto przeczytać lub jak wolicie obejrzeć film. Poniżej każda pozycja krótko opisana, co by nie zdradzać zbytnio fabuły. A jeśli ktoś woli temtaykę modową, to odsyłamy pod link:
Co oglądać i czytać w czasie kwarantanny? Modowe pozycje.
Wszystko za życie
Kto nie marzył o porzuceniu wszystkiego i ruszeniu w daleką podróż? O tym samym marzy bohater, ale nie tylko marzy, bo odważa się i to robi. Christopher 22- letni student po ukończeniu studiów wyrusza w podróż, jego celem jest Alaska. Film z przepięknymi widokami i muzyką.
127 godzin
Film o wstrząsającej historii i z wielką lekcją pokory dla miłośników samotnych wyjazdów w góry. Bohater uzależniony od sportów ekstremalnych, kochający kanioning, choć zna się na tym, jak mało kto, jednak podczas ostatniej wyprawy coś idzie nie tak…
Czekając na Joe
Klasyk filmów o tematyce górskiej. Młodzi angielscy alpiniści wyruszają do Ameryki Południowe, alby zdobyć nową drogę sześciotysięcznik Siula Grande leżący w Andach Peruwiańskich. Droga ciężka, czy pokonają ją szczęśliwie, odpowiedź znajdziecie w filmie.
Północna Ściana
Film o górskiej tematyce rozgrywający się w Alpach. Film pokazuję jakiego sprzętu wspinaczkowego używano w latach 40-tych. Akcja filmu skupia się na organizowanym wyścigu wspinaczkowym na szczyt Eiger (3970 m n.p.m.).
Niebiańska plaża
Bohater główny marzy o przygodzie życia i wyjeżdża do Tajlandii. Gdzie poznaje francuską parą, wraz z którą wyrusza na poszukiwania nowych wysp. Przepiękne widoki złocistych plaż i błękitnych lagun gwarantowane!
Dzienniki motocyklowe
Film dla fanów wypraw motocyklowych. Student medycyny robi sobie przerwę od nauki i z najlepszym przyjacielem wyrusza w kilkumiesięczną podróż po Ameryce południowej. Film na podstawie książki głównego bohatera Diarios de motocicleta.
Goryle we mgle
Film portretujący Dian Fossey amerykankę 20 lat badającą goryle w Afryce. Zamieszkała na stałe w lasie równikowym, toczyła walki z kłusownikami, dzięki czemu ochroniła gatunek goryli przed wyginięciem. Film piękny, choć i smutny.
Misja
Jest XVIII wiek w Ameryce Południowej, która znajduje się pod rządami Portugalczyków i Hiszpanów. Film ukazuje w jak haniebny sposób kolonierzy wykorzystują Indian.
Duch i mrok
XIX-wieczna Afryka, na której to brytyjczycy poszerzają swoje wpływy na Czarnym Lądzie poprzez budowę linii kolejowej. W Kenii mają problem z wybudowaniem mostu na rzece Tsavo.
Władca much
Podczas katastrofy lotniczej młodzi chłopcy lądują na bezludnej wyspie. Dość brutalna historia na podstawie powieści Williama Goldinga.
Który z tych filmów już oglądaliście, a który Was najbardziej zachęcił do oglądania?
Teraz pozycję książkowe z tematyki podróżniczej, dla tych, co wolą czytać niż oglądać.
„Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Kazimierz Nowak, Wydawnictwo Sorus
Niezwykła książka z zapisami i reportażami wypraw po Afryce. Wypraw, które odbywają się na rowerze. Historia oparta na doświadczeniach Kazimierza Nowaka, który przebyte ponad 40 tysięcy kilometrów zilustrował samodzielnie wykonanymi i wywołanymi zdjęciami (tak! Kazimierz Nowak miał przy sobie przenośną ciemnię!
„Wszystko za Everest”, Jon Krakauer, Wydawnictwo Czarne
Historia ataku szczytowego na Everest, gdzie spotkały się trzy ekipy alpinistów i mordercza Matka Natura. Niestety nie wszyscy wyszli z jej cało – ocalał autor książki. Książka nadal aktualna w świetle amatorskich wypraw na ośmiotysięczniki, ludzkiej pychy oraz braku litości, który często spotyka się na szlakach.
„Bezsenność w Tokio”, Marcin Buczkowski, Wydawnictwo Znak Literanova
„Podróżnik WC”, Wojciech Cejrowski, Wydawnictwo Bernardinum
„Beduinki na Instagramie”, Aleksandra Chrobak, Wydawnictwo Znak Literanova
To opowieść o mieście i jego mieszkańcach, przeniesionych w zaledwie kilka dekad w inny świat. Od jurt beduińskich, kończąc na luksusowych apartamentowcach. Mimo awansu materialnego, sławy i splendoru, stare wzory nie znikły. Świat opisany z pasją i humorem.
„Swoją drogą”, Tomek Michniewicz, Wydawnictwo Otwarte
Rzucić wszystko i pojechać w … busz. Tak bohater znalazł się w dżungli afrykańskiej. Oprócz bohatera spotkamy również faceta spełniającego marzenia z dzieciństwa w Islamie. Sensem książki, jest pytanie „Gdzie chciałbyś teraz być?” Masz tylko sekundę, na podjęcie decyzji!
„Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów”, Karol Lewandowski, Wydawnictwo Sine Qua Non
Przygody sześciorga przyjaciół z Polski. Północ-Południe, od Meksyku po Kanadę, za zaledwie osiem dolarów dziennie. Podróżują rozklekotanym busem, śladami Quentina Tarantino i jego kinematografii, Dolina Śmierci, miasteczka widma przy Route 66. To po prostu trzeba przeczytać!
„Samsara. Na drogach, których nie ma”, Tomek Michniewicz, Wydawnictwo Otwarte
Samsara to opowieść o szalonej wyprawie po Azji, ciekawej, pachnącej i szalenie niebezpiecznej. Niesamowita przygoda – chcesz łapać jadowite węże, zakradać się do obozowisk uzbrojonych partyzantów?
Wszystkie zdjęcia pochodzą z wyszukiwarki Google.
Który z filmów oglądaliście? Którą z książek czytaliście? A które zamierzacie przeczytać lub obejrzeć?
Interesujące, nieoczywiste propozycje. I Cejrowski na zdjęciu jaki młody i przystojny ;DD
https://ann.org.pl
Staraliśmy się polecić coś interesującego, cieszymy się, że nam się to udało.
Świetny post, bardzo fachowy!
Dziękujemy za te słowa.
Goryle we mgle oglądałam świetny i wzruszajacy film!
Oj tak piękny i bardzo wzruszający.
Klika pozycji znam, ale większą cześć nie.
To czas się z nimi zaznajomić.
Świetne propozycje, o części nie słyszałam. Na pewno wykorzystam coś z listy, gdy nuda będzie mi doskwierać 😉
Polecamy jak najbardziej.
Czytałam “Dotknięcie pustki”, którego ekranizacją jest “Czekając na Joe” i ta książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Czytało się jak thriller, a z tyłu głowy głosik cały czas przypominał, że to się wydarzyło naprawdę. Bardzo polecam do przeczytania, naprawdę warto!
Chętnie przeczytamy!
ciekawe propozycje, na pewno się nimi zaintersuje.
Polecamy!